Ahoj, pokud se chcete přidat, stačí se přihlásit a začít psát návrhy překladů. Zkontrolujeme je, zařadíme a dle kvality vám časem dáme plná práva. Případné dotazy prosím napište na lokalizace@cz.libreoffice.org. Těšíme se! :-)

Translation Information

Project website www.libreoffice.org
Mailing list for translators l10n@global.libreoffice.org
Translation process
  • Translations can be made directly.
  • Translation suggestions can be made.
  • Any authenticated user can contribute.
  • The translation uses bilingual files.
Translation license Mozilla Public License 2.0
Filemask */helpcontent2/source/text/shared/guide.po
Translation file cs/helpcontent2/source/text/shared/guide.po
Show/Hide
Zobrazit/Sskrýt
2 months ago
User avatar None

Committed changes

LibreOffice Help – 6.4 / text/shared/guideCzech

Committed changes 5 months ago
<bookmark_value>backgrounds; defining colors/pictures</bookmark_value><bookmark_value>colors; backgrounds</bookmark_value><bookmark_value>pictures; backgrounds</bookmark_value><bookmark_value>pages; backgrounds in all applications</bookmark_value><bookmark_value>watermarks</bookmark_value><bookmark_value>text, see also text documents, paragraphs and characters</bookmark_value>
<bookmark_value>pozadí; definování barvy/pozadí</bookmark_value><bookmark_value>barvy; pozadí</bookmark_value><bookmark_value>obrázky; pozadí</bookmark_value><bookmark_value>stránky; pozadí ve všech aplikacích</bookmark_value><bookmark_value>vodotisznaky</bookmark_value><bookmark_value>text, viz také textové dokumenty, odstavce a znaky</bookmark_value>
5 months ago
User avatar None

Committed changes

LibreOffice Help – 6.4 / text/shared/guideCzech

Committed changes a year ago
See the <link href="text/shared/guide/convertfilters.xhp" name="list of document filters">list of document filters</link> for file conversion.
Viz <link href="text/shared/guide/convertfilters.xhp" name="list ofseznam filtrů pro dockument filtersy">seznam filtrů</link> pro převod souborů.
a year ago
<emph>Redacted Export (White)</emph>: finalize your document by converting the transparent grey redaction shapes to opaque white shapes, and export as a pixellized PDF file.
<emph>Export upraveného (bílá)</emph>: vytvoří výsledný dokument tímak, že převede tvary redakční úpravy z průhledné šedé na neprůhlednou bílou barvou a vyexportuje soubor PDF s bílými pixely.
a year ago
<emph>Redacted Export (Black)</emph>: finalize your document by converting the transparent grey redaction shapes to opaque black and export as a pixellized PDF file.
<emph>Export upraveného (černá)</emph>: vytvoří výsledný dokument tímak, že převede tvary redakční úpravy z průhledné šedé na neprůhlednou černou barvou a vyexportuje soubor PDF s černými pixely.
a year ago
Save and share the in-redaction copies of the document with peers either in the modifiable (drawing) or the verbatim (PDF) format at your option.
Kopie dokumentu s právě probíhající redakční úpravou můžete ukládat a sdílet s ostatními editory ve formátu pro úpravy (kresba) nebo pro prohlížení (PDF).
a year ago
<variable id="redaction"><ahelp hid=".">Redacting documents blocks out words or portions of a document for authorized use or viewing.</ahelp></variable> Redaction protects sensitive information and helps enterprises and organizations to comply with regulations on confidentiality or privacy.
<variable id="redaction"><ahelp hid=".">Při redakčních úpravách dokumentů se zakryjí slova nebo části dokumentu, aby odpovídal tomu, jak je schváleno jej používat nebo prohlížet.</ahelp></variable> Redakční úprava chrání citlivé informace a pomáhá firmám a organizacím splnit pravidla týkající se důvěrných nebo soukromých informací.
a year ago
User avatar None

Committed changes

LibreOffice Help – 6.4 / text/shared/guideCzech

Committed changes a year ago
Browse all translation changes

Statistics

Percent Strings Words Chars
Total 2,854 40,888 340,995
Translated 100% 2,854 40,888 340,995
Needs editing 0% 0 0 0
Failing checks 4% 117 842 10,499

Last activity

Last change Dec. 27, 2020, 7:57 p.m.
Last author Stanislav Horáček

Daily activity

Daily activity

Weekly activity

Weekly activity